Piramida Żywienia – czym jest i dlaczego jest ważna?

Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej opracowana przez Instytut Żywności i Żywienia to nie tylko narzędzie jakim posługują się dietetycy (łącznie ze mną) w celu edukacji swoich podopiecznych o zdrowym odżywianiu, ale również wskazówki dla osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie poprzez zmianę nawyków żywieniowych na lepsze. Należy zwrócić uwagę na to, że jest ona stworzona specjalnie dla osób chcących zadbać o siebie, a tak wiele z nich nie wie o jej istnieniu. Ale zacznijmy od początku…

Czym jest Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej?

Jest to nic innego jak kompleksowa idea związana z żywieniem, obejmująca zbiór zasad dotyczących zdrowego stylu życia przedstawionych przez specjalistów w przystępny sposób (w formie graficznej). Wdrożenie tych zasad może pozwolić na odpowiednie zadbanie o swoje zdrowie, kondycję intelektualną i fizyczną poprzez zmianę nawyków żywieniowych na prozdrowotne oraz zwiększenie aktywności fizycznej. 

Dla osób pragnących dowiedzieć się więcej o Piramidzie i jej koncepcji – historia zmian Piramidy Żywienia na przestrzeni lat opracowana przez portal dietetycy.org. 

Do kogo jest ona skierowana?

Piramida kierowana jest do osób zdrowych, a jej celem jest zachowanie dobrego zdrowia. Powstało parę rodzajów Piramidy i każda z nich skierowana jest do różnej grupy wiekowej, wyróżniamy:

Nie musicie szukać ich w internecie, zrobiłam to za Was. W powyżej wymienione Piramidy można kliknąć i od razu przejść do opisu każdej z nich na stronie Instytutu Żywności i Żywienia. Serdecznie zachęcam do zapoznania się z nimi.

Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej dla dorosłych – omówienie

Dzisiaj omówimy sobie Piramidę stworzoną dla osób dorosłych. Należy pamiętać, że jest to graficzny opis proporcji różnych, niezbędnych w codziennym jadłospisie grup produktów spożywczych. Patrząc się na nią za pewne narzuca się pytanie jak ją czytać? Już odpowiadam – im wyższe piętro piramidy, tym mniejsza ilość oraz częstotliwość spożywanych produktów z danej grupy żywności. 

Na samym dole znajduje się aktywność fizyczna co oznacza, że powinna być ona nieodłącznym elementem naszego życia i towarzyszyć nam codziennie. 

zasady zdrowego odżywiania

Zaraz po aktywności fizycznej są warzywa (głównie) i w nieco mniejszej ilości owoce – to one powinny stanowić podstawę naszej diety, powinniśmy je jeść często i w zdecydowanie większych ilościach niż produkty z pozostałych grup. Należy tutaj pamiętać o odpowiednich proporcjach: ¾  powinny stanowić warzywa, natomiast pozostałą część – owoce. 

Kolejną grupą są produkty zbożowe, głównie pełnoziarniste, wśród których powinny znajdować się pełnoziarniste makarony, kasze, ryż na przykład brązowy oraz ciemne pieczywo takie jak bułki grahamki, chleb żytni pełnoziarnisty czy orkiszowy. 

Tuż za nimi znajdują się mleko i produkty mleczne, powinniśmy wypijać co najmniej 2 szklanki mleka dziennie, oczywiście można je zamienić na inne produkty tego typu, warto postawić na produkty fermentowane np. jogurt czy kefir. 

Następnie znajdują się strączki ,które są cennym źródłem roślinnego białka oraz mięso, ryby i jaja. Warto tutaj wspomnieć o tym, aby wybierać chude mięso, z niską zawartością tłuszczu, ograniczyć mięso czerwone (oczywiście może nadal ono występować w naszej diecie, tylko w mniejszej ilości) i produkty mięsne, przetworzone. 

Na samej górze piramidy można zauważyć tłuszcze np. olej rzepakowy, orzechy i pestki, ze względu na to, że produkty te są najbardziej kaloryczne powinniśmy je spożywać w mniejszych ilościach.  Pamiętaj żeby ograniczyć tłuszcze zwierzęce np. masło, smalec na rzecz tłuszczów roślinnych, które mają zdecydowanie lepszy profil kwasów tłuszczowych. 

Grafiki usytuowane po boku również nas o czymś informują. Mianowicie podstawowym napojem w naszej diecie powinna być zdecydowanie woda , w mniejszych ilościach możemy również spożywać napoje takie jak kawa czy herbata. Należy unikać cukru i słodyczy (warto zastępować je owocami, suszonymi owocami i orzechami). Unikać również powinniśmy dosalania potraw, tutaj warto sól zastąpić świeżymi i suszonymi ziołami czy innymi przyprawami. Alkohol również powinien być przez nas ograniczany do minimum. 

W skrócie przedstawiłam Wam opis Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat oraz dokładniej poznać zasady, o których piszą specjaliści i twórcy piramidy warto ją pobrać samemu z linków, które znajdują się na górze. Zachęcam do skorzystania z niej, bo sugerując się zasadami tam opisanymi można wiele zmienić w swoim życiu i podejściu do sposobu odżywiania.

Poniżej zamieszczam również filmik, w którym Profesor Mirosław Jarosz, Dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia omawia Piramidę.

Na koniec przygotowałam dla Was małą niespodziankę – kolorowankę przedstawiającą zasady zdrowego odżywiania w formie Piramidy. Możecie ją wydrukować i wspólnie z rodziną pokolorować. W pliku będzie znajdować się również powyższa grafika. 

Piramida-Żywienia – kliknij tutaj

Czy słyszałeś wcześniej o Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej? Daj znać w komentarzu. Ręka do góry, kto już ją pobrał! 🙂

PIŚMIENNICTWO:

Nie wiesz jak zmienić swoje nawyki żywieniowe na lepsze, jak poprawnie przejść proces odchudzania czy zadbać o swoje zdrowie? Serdecznie zapraszam Cię do kontaktu. Pod moją opieką dowiesz się wszystkiego co niezbędne, aby zadbać o siebie, swoją sylwetkę i o swoje zdrowie. Poprowadzę Cię przez cały ten proces i wspólnie zrealizujemy Twoje cele. 

 E-mail: gabrieladietetyk.kontakt@gmail.com lub skontaktuj się za pomocą zakładki kontakt