Otyłość – jak sobie z nią radzić?

Otyłość – problem, z którym niestety boryka się wiele osób. Często pada pytanie: Jak sobie z nią radzić? Drogi walki z tą chorobą mogą być różne. Grunt to podjąć taką, która rzeczywiście przybliży nas do celu i przede wszystkim nie zaszkodzi naszemu zdrowiu. 

Korzystaj z rzetelnych źródeł wiedzy i informacji o leczeniu otyłości 

Podejmując działania w kierunku walki z otyłością warto posiłkować się wiedzą z rzetelnych źródeł, a nawet skorzystać z rad lub pomocy specjalisty np. dietetyka czy psychologa, który zmierzy się z Twoim problemem w sposób indywidualny i przede wszystkim wytłumaczy dokładnie o co w tym wszystkim chodzi. 

Zdarza się, że poszukując informacji na temat tego jak radzić sobie z nadmierną masą ciała trafia się na nierzetelne, daleko odbiegające od wiedzy medycznej i żywieniowej rady związane z odchudzaniem. Stosując się do nich często starania kończą się fiaskiem, motywacja spada do zera, a my zostajemy z błędnymi przekonaniami dotyczącymi odżywiania. Ponadto może to także kosztować nasze zdrowie. Mam tu również na myśli sytuacje kiedy tzw. “dobre rady” wychodzą od ludzi nam bliskim i drogą plotek dostajemy wskazówki od osób, które nie wiedzą nawet co oznacza słowo “dieta”. Gdy słyszymy rady typu “Jurkowi pomogło nie jedzenie węglowodanów.”, “Szymon mówił, że po orzechówce lepiej się poczuł.”, “Ograniczenie ziemniaków w diecie gwarantuje sukces i na pewno schudniesz, a dieta Ewy Dąbrowskiej to remedium na wszystkie dolegliwości.” od osób, które niewiele mają wspólnego z wykształceniem związanym z żywieniem powinna nam się zapalić czerwona lampka. Pamiętaj, że rady te często dotyczą pojedynczych osób, a każdy z nas jest inny. U jednego pomoże, a u innego nie. Natomiast badania naukowe, na których swoją wiedzę opierają specjaliści bazują na grupach badanych, czyli większej ilości osób. Oznacza to, że jeśli dana rzecz sprawdziła się u tysiąca ludzi z grupy badanej liczącej tysiąc sto osób, prawdopodobnie sprawdzi się też u Ciebie. Chociaż i tak to jest niepewne, bo podkreślam każdy jest odrębną jednostką i do każdego trzeba podchodzić w sposób indywidualny. Zadbaj, więc o to, aby być uważnym i czerpać wiedzę przede wszystkim od osób kompetentnych i wykształconych w tym kierunku (niekoniecznie po samych kursach). 

Zastanów się co mogło być przyczyną nadmiernej masy ciała i ustal cele 

Ważnym działaniem jakie należy podjąć w walce z otyłością jest zastanowienie się co było jej przyczyną. Czynników powodujących zwiększenie masy ciała jest wiele, o niektórych z nich pisałam w poście pt. “Otyłość – co powinieneś o niej wiedzieć”. Zazwyczaj jednak problem tkwi przede wszystkim w naszej diecie oraz w braku aktywności fizycznej. Oczywiście u każdego wygląda to inaczej, dlatego też warto przysiąść nad tym, dokładnie się zastanowić i wypisać na kartce powody, przez który borykamy się z nadmierną masą ciała. Może to być przykładowo zbyt częste spożywanie fast foodów, pojadanie w nocy czy problemy ze zdrowiem. Na podstawie przyczyn jakie wyodrębnimy będziemy mogli sformułować swoje cele i to powinien być nasz kolejny krok. W poście “Odchudzanie w praktyce” pisałam więcej na temat samej praktyki związanej z procesem odchudzania. Zapraszam Cię serdecznie do przeczytania. 

Poszukaj motywacji

Wiadomo, że nie jest łatwo wprowadzić jakiekolwiek zmiany w życiu. Zwłaszcza, jeśli mają one być długoterminowe. Najlepsze efekty można uzyskać poprzez kompleksowe podejście, które jest skoncentrowane nie tylko na samej zmianie nawyków żywieniowych i stylu życia, ale również na aspekcie psychologicznym, czyli zmianie myślenia. Ważną rolę odgrywa tutaj motywacja. Motywację dzielimy na dwa typy: motywację zewnętrzną, która może wynikać z naszego najbliższego środowiska i motywację wewnętrzną, która pochodzi od nas samych. Motywacja zewnętrzna występuje wtedy kiedy na przykład odchudzamy się z polecenia lekarza, albo dlatego, że tak chce nasza rodzina. Impulsem motywującym jest tu przede wszystkim presja społeczna, dlatego też motywacja tego typu nie jest trwała, ale nie oznacza też, że bezużyteczna. W momencie kiedy odchudzamy się dla siebie, dla naszego lepszego samopoczucia, wyglądu, dla własnego zdrowia mamy do czynienia z motywacją wewnętrzną, która zazwyczaj jest silna i trwała. Dlatego też tak ważne jest skupienie się na sobie i słuchanie własnych potrzeb. Bądźmy dla siebie ważni. Często zapominamy o tym żeby postawić siebie i swoje zdanie na pierwszym miejscu. 

Napisałam wyżej, że motywacja zewnętrzna nie jest bezużyteczna. Już wyjaśniam dlaczego. Motywacja zewnętrzna może mieć też pozytywny wydźwięk. Przykładem może tu być wsparcie bliskich Ci osób czy też grupy wsparcia, które zrzeszają ludzi o podobnych problemach i wspólnym celu. Gdy należymy do takiej grupy, a motywacją dla nas jest sukces innych ludzi (motywacja zewnętrzna) i mamy poczucie, że “jeśli im się udało to mi na pewno też się uda” jest to pozytywny sposób myślenia. Ponadto w takich grupach bardzo łatwo o wzajemne wsparcie, które również dodaje siłę i motywuje do dalszego działania. Pamiętajcie tylko żeby dołączać do grup, które są zarządzane i których treści są kontrolowane przez osoby kompetentne. Albowiem możemy się tam spotkać z “dobrymi radami” co prowadzi  nas do tego o czym pisałam na początku wpisu. 

Skorzystaj z rad specjalisty 

Współpraca ze specjalistą – dietetykiem, psychologiem, psychodietetykiem czy lekarzem może dużo wnieść do Twojego życia. Oczywiście tutaj też jest ważne, aby trafić na odpowiedniego. W badaniu Kłósek (2015), w którym badano motywację u osób odchudzających się, 89% z nich deklarowało, że nie byliby w stanie uzyskać tych samych efektów bez współpracy z dietetykiem. Natomiast tylko 1% badanych osób twierdziło, że dietetyk odgrywał niewielką rolę, jeśli chodzi o wsparcie podczas terapii. Dodatkowo warto wspomnieć, że wśród osób, które podejmowały więcej niż 10 prób odchudzania w przeszłości, aż 100% deklarowała, że obecnie nie dadzą rady osiągnąć sukcesu bez opieki dietetyka i że jest ona dla nich niezbędna. W metaanalizie Williamsa i wsp. z 2019 roku zwrócono uwagę natomiast na to, że spośród 14 badań, które zostały wzięte pod uwagę, aż 6 z nich wykazywało, że pomoc dietetyka w procesie odchudzania jest istotna, a kolejne 4 świadczyły o znaczącej, pozytywnej zmianie związanej z redukcją masy ciała pod okiem dietetyka zarówno w grupie badanej, jak i w grupie kontrolnej. Dlaczego przytaczam tutaj te badania?  Przede wszystkim chcę żebyście mieli świadomość jak ważną rolę odgrywa dietetyk i jak bardzo może Wam pomóc.  Jeśli macie możliwość skorzystania z usług specjalisty to serdecznie Was do tego zachęcam, pomoże Wam nie tylko w samym procesie odchudzania, ale również zmotywuje i wesprze kiedy będzie taka potrzeba. 

PIŚMIENNICTWO:

  • Kłósek P.: Motywacja pacjentów do utraty masy ciała podczas kuracji odchudzającej. Forum Zaburzeń Metabolicznych 2015, 6: 14–24.
  • Williams L.T., Barnes K., Ball L., Ross L.J., Sladdin I., Mitchell L.J.: How Effective Are Dietitians in Weight Management? A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Healthcare (Basel) 2019, 7: 20.