Najlepsza dieta – zestawienie US News 2021 roku

Odchudzanie niestety nie jest łatwe. Często w pogoni za wymarzoną sylwetką szukamy szybkich rozwiązań, które będą przynosiły widoczne efekty. Czasami są to na przykład wymyślne diety, które pomogły innym lub suplementy, które widnieją pod hasłem “szybkie odchudzanie”. Dlaczego nie warto iść tą drogą wyjaśniłam Wam w poście o odchudzaniu w praktyce.

Stosowanie różnych diet, które często oparte są o liczne restrykcje (wykluczenia produktów z diety) mogą powodować chociażby niedobory witamin i składników mineralnych, a w dłuższej perspektywie czasu również problemy ze zdrowiem. Dlatego też przy doborze odpowiedniej diety trzeba być rozważnym. Na początku warto zapoznać się z zasadami zdrowego odżywiania, które wyznają dietetycy – chociażby z Piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. To jest podstawa i czasami tylko to wystarczy, aby odpowiednio o siebie zadbać. Następnym krokiem może być poszukiwanie diety, która będzie odpowiadała naszym potrzebom i jednocześnie spełniała zasady zdrowego odżywiania. 

Dzisiaj chciałam się z Wami podzielić dość popularnym w dietetycznym świecie zestawieniem US News najlepszych diet 2021 roku. Kierując się wyborem diety warto zasugerować się właśnie tym zestawieniem, które aktualizowane jest co roku. Na tą chwilę wytypowano dietę śródziemnomorską, dietę DASH i dietę fleksitariańską jako najlepsze. W tym poście przybliżę Wam ich zasady. 

Pierwsze miejsce – dieta śródziemnomorska 

Nazywana najzdrowszą dietą świata. Podstawą diety są przede wszystkim produkty roślinne – zboża (zwłaszcza pełnoziarniste), warzywa, owoce, rośliny strączkowe, nasiona, orzechy, a także oliwa, zioła oraz aromatyczne przyprawy. Cechą charakterystyczną tej diety jest stosunkowo duże spożycie ryb. Mięso białe oraz jaja spożywane są w umiarkowanych ilościach, natomiast mięso czerwone jedzone jest rzadko i w małej ilości. Przetwory mleczne takie jak jogurt czy sery występują w diecie w umiarkowanych, bądź małych ilościach. Podczas głównych posiłków spożywane jest również w umiarkowanej ilości wino. Ważną zasadą diety śródziemnomorskiej jest także cieszenie się posiłkami w gronie najbliższych, jedzenie w spokoju i przeznaczenie odrobiny czasu na codzienny relaks i aktywność fizyczną. 

Drugie miejsce – dieta DASH (Dietary Approach to Stop Hypertension)

Jest bardzo podobna do diety śródziemnomorskiej, jednakże ukierunkowana na leczenie chorób układu sercowo-naczyniowego, zwłaszcza nadciśnienia tętniczego. Głównym założeniem tej diety jest zwiększenie spożycia warzyw i owoców, a także regularne spożywanie ryb od 2 do 4 razy w tygodniu. Ważna jest również odpowiednia podaż węglowodanów złożonych w postaci pełnoziarnistych produktów zbożowych, a także orzechów i nasion roślin strączkowych. Oprócz strączków głównym źródłem białka w codziennym jadłospisie powinny być również niskotłuszczowe produkty mleczne i chude, białe mięso. Kolejnym istotnym aspektem jest ograniczenie soli do 5-6 gram na dobę, co znacznie zwiększenia skuteczność diety DASH w leczeniu chorób układu krążenia. 

Trzecie miejsce – dieta Fleksitariańska 

Sprawdzi się szczególnie u osób, które w swojej diecie chciałby ograniczyć mięso, ale niekoniecznie z niego całkowicie zrezygnować. Opiera się o zasady diety wegetariańskiej, jednakże dopuszcza od czasu do czasu spożywanie mięsa. Dieta ta nie ma szczególnych wytycznych związanych z żywieniem, jej najważniejszym założeniem jest zdecydowane zwiększenie produktów pochodzenia roślinnego w diecie. Istota diety fleksitariańskiej ma charakter zarówno zdrowotny, ekologiczny jak i etyczny. 

Słyszałeś wcześniej o tych dietach? A może którąś z nich stosujesz, bądź stosowałeś/aś? Daj znać!

PIŚMIENNICTWO:

  • Kobus G., Łagoda K., Bachórzewska-Gajewska H.: Niefarmakologiczne metody leczenia dzieci i młodych osób chorych na nadciśnienie tętnicze. Endokrynologia, Otyłosć i Zaburzenia Przemiany Materii 2008, 4: 163-167.
  • Grabowska H., Grabowski W., Grzegorczyk M., Flis A., Gaworska-Krzemińska A., Narkiewicz K.: Wpływ diety na ryzyko rozwoju pierwotnego nadciśnienia tętniczego. Zalecenia dietetyczne stosowane w prewencji nadciśnienia tętniczego. Problemy Pielęgniarstwa 2011, 19: 538-544.
  • https://dietetycy.org.pl/fleksitarianizm/

Nie wiesz jak zmienić swoje nawyki żywieniowe na lepsze, jak poprawnie przejść proces odchudzania czy zadbać o swoje zdrowie? Serdecznie zapraszam Cię do kontaktu. Pod moją opieką dowiesz się wszystkiego co niezbędne, aby zadbać o siebie, swoją sylwetkę i o swoje zdrowie. Poprowadzę Cię przez cały ten proces i wspólnie zrealizujemy Twoje cele. 

 E-mail: gabrieladietetyk.kontakt@gmail.com lub skontaktuj się za pomocą zakładki kontakt