Całkowity wydatek energetyczny (TEE) a odchudzanie

Dzisiaj napiszę Wam o innym punkcie widzenia związanym z naszym zapotrzebowaniem energetycznym. Przyjrzymy się temu zagadnieniu nieco dokładniej i bardziej szczegółowo niż w przypadku najbardziej popularnej metody wyliczania zapotrzebowania energetycznego opisanej w poście “Odchudzanie – na czym polega?”. Przeczytaj wpis do końca, a wyjaśnię Ci dlaczego chciałam się z Wami tym podzielić. 

Całkowity wydatek energetyczny – co to?

Jak wiadomo nasze całkowite zapotrzebowanie energetyczne (CPM) można wyliczyć poprzez pomnożenie naszego PPM (Podstawowej Przemiany Materii) przez współczynnik PAL (Poziom Aktywności Fizycznej). PPM można wyliczyć na podstawie znanego wzoru Harrisa-Benedicta, bądź wzoru Mifflina, natomiast PAL należy ustalić na podstawie naszej aktywności fizycznej i stylu życia. Więcej o tym pisałam we wpisie, który podlinkowałam na górze. 

Istnieje jednakże nieco inny pogląd na nasze całkowite zapotrzebowanie energetyczne. Bowiem każdy z nas ma tzw. całkowity wydatek energetyczny (TEE, Total Energy Expenditure), który jest równy naszemu całkowitemu zapotrzebowaniu energetycznemu. Właściwie to to samo.

Na nasze TEE składa się:

  • BMR (Basal Metabolic Rate) – czyli nasza podstawowa przemiana materii (PPM), ilość kalorii niezbędnych do podtrzymania funkcji życiowych organizmu w spoczynku,
  • TEF (Thermic Effect of Food) – termiczny efekt jedzenia, 
 • PEE (Physical Activity-related Energy Expenditure)  – wydatek energetyczny związany z aktywnością fizyczną.

PEE natomiast możemy podzielić na:

 • NEAT (Non-Exercise Associated Thermogenesis) – termogenezę (wydatek energetyczny) nie związaną z ćwiczeniami,
 • EAT (Exercise Associated Thermogenesis) – termogenezę (wydatek energetyczny), która jest związana z ćwiczeniami. 

Podsumowując:

TEE= BMR + TEF + NEAT + EAT

BMR, czyli nasza podstawowa przemiana materii stanowi ok. 60% TEE. TEF to 10-15%, natomiast PEE stanowi ok. 15-30%. Warto mieć na uwadze to, że u każdego wartości te będą wyglądały inaczej. Podstawowa przemiana materii zależy od wielu czynników np. od wieku, płci, masy ciała, wzrostu czy stanu zdrowia. Na wydatek energetyczny związany z aktywnością fizyczną (PEE) również ma wpływ wiele istotnych elementów np. miejsce zamieszkania, rodzaj wykonywanej pracy i najbliższe otoczenie. 

Na poniższej grafice przedstawiłam jak wygląda przykładowy procentowy udział określonych składowych TEE. 

Całkowity wydatek energetyczny (TEE)

Dlaczego uznałam za istotne podzielenie się z Wami tą wiedzą?

Przede wszystkim dlatego żeby zwrócić Waszą uwagę na to jak wiele czynników ma wpływ na nasze zapotrzebowanie energetyczne, a tym samym również na naszą masę ciała. Weźmy pod uwagę chociażby takie PEE, czyli wydatek energetyczny związany z aktywnością fizyczną. Składa się na niego nie tylko aktywność w postaci ćwiczeń, ale również tzw. aktywność spontaniczna, niezwiązana z ćwiczeniami, którą reprezentuje NEAT. Jeśli w trakcie procesu odchudzania zwrócimy chociażby uwagę na to, aby zwiększyć nasze NEAT, wygenerujemy większy deficyt kaloryczny i tym samym zwiększy się prawdopodobieństwo, że schudniemy. Więcej o NEAT napiszę w następnym poście, który później Wam tutaj podlinkuję.

Wiedziałeś od jak wielu czynników zależy nasze całkowite zapotrzebowanie energetyczne? 

Piśmiennictwo:

 • Chung, Nana & Park, Mi-Young & Kim, Jisu & Park, Hun-Young & Hwang, Hyejung & Lee, Chi-Ho & Han, Jin-Soo & So, Jaemoo & Park, Jonghoon & Lim, Kiwon.: Non-exercise activity thermogenesis (NEAT): a component of total daily energy expenditure. Journal of Exercise Nutrition & Biochemistry 2018, 22: 23-30.
 • C. von Loeffelholz, M.D.: The role od non-exercise activity thermogenesis in human obesity. Revised, 2014: 1-26. 
 • Pedro A. Villablanca, MD, MSc; Jorge R. Alegria, MD; Farouk Mookadam, MBChB, MSc, David R. Holmes Jr, MD; R. Scott Wright, MD; and James A. Levine, MD, PhD: Nonexercise Activity Thermogenesis in Obesity Management. Mayo Clinic Proceedings 2015, 90: 509-519.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o odchudzaniu zajrzyj do moich innych postów:

 1. Odchudzanie – na czym polega?
 2. Darmowe aplikacje mobilne pomocne w odchudzaniu
 3. Otyłość – co powinieneś o niej wiedzieć?
 4. Otyłość-jak sobie z nią radzić?
 5. Odchudzanie w praktyce – na co zwrócić uwagę?

Nie wiesz jak zmienić swoje nawyki żywieniowe na lepsze, jak poprawnie przejść proces odchudzania czy zadbać o swoje zdrowie? Serdecznie zapraszam Cię do kontaktu. Pod moją opieką dowiesz się wszystkiego co niezbędne, aby zadbać o siebie, swoją sylwetkę i o swoje zdrowie. Poprowadzę Cię przez cały ten proces i wspólnie zrealizujemy Twoje cele. 


 E-mail: gabrieladietetyk.kontakt@gmail.com lub skontaktuj się za pomocą zakładki kontakt